Jesper Frost Rasmussen

Nummer B494
Type Billeder
Beskrivelse Peter Sondrup - Hans Jørn Madsen - Jane Hermann Tang - Jesper Frost Rasmussen - Leif Hermansen.

Den 12. nov., 2018 var borgmesteren på besøg på Vejrup Skole. Efter et par budgetomgange (2015 og 2018) hvor der var tale om at lukke Vejrup Skole, kunne han love, at skolen i Vejrup ikke skulle lukkes:
Bemærkning Citat Jesper Frost Rasmussen
"-Har i dag været på besøg i Vejrup, som er et af de meget aktive lokalsamfund i Esbjerg Kommune.
Som altid var det en fornøjelse at møde engagerede og aktive ildsjæle, som gerne vil udvikle lokalsamfundet - til gavn for lokalområdet og for hele kommunen.
De var naturligvis optaget af om de nu kunne regne med at have deres gode folkeskole i fremtiden, og slippe for at den bringes op som et spareforslag med jævne mellemrum.
Dertil kunne jeg berolige Vejrup-folket og fortælle, at hele byrådet har ifm budgetvedtagelsen også skrevet i forligsteksten, at vi mener vi har den rigtige skolestruktur, og med mindre børnetallet ændrer sig markant, vil der ikke blive ændret ved det.
Vi har brug for både storbykvaliteter og attraktive landsbyer og alt derimellem, hvis vi skal tiltrække nye indbyggere - og her er Vejrup et rigtig godt eksempel på en velfungerende landsby med gode faciliteter, fællesskab og initiativrige ildsjæle, som derfor er et aktiv for hele kommunen.-"

Se også: https://arkiv.dk/vis/6730222
Årstal 2018
Dateringsnote 12. november.
Fotograf Ukendt
Materiale farve positiv
Se på kort
Arkiv Vejrup Sognearkiv
Top
;