Bevar Vejrup Skole

Nummer U211
Type Aviser og artikler
Illustrationer Nej
Forfatter(e) Heidi Bjerre Christensen - JV
Søren Ejby Svendsen - JV
Kåre Wellinder - JV
Lars Fahrendorff - JV
Hans Chr. Andersen - Bram. Ugeavis
Indholdsnote Artikler om evt. lukning af Vejrup og Grimstrup Skoler i 2015 - 2023.

Artikler i arkivet.
Bemærkning Tre gange, indenfor en periode på mindre end 10 år (2015 - 2018 og 2023) var lukning af skolerne i Vejrup og Grimstrup på programmet i forbindelse med Esbjerg Kommunes budgetforhandlinger.

En kreds af forældre m.fl. formede et udvalg der skulle koordinere hvad der skulle gøres for at bevare vores gode skole.

Alle tre gange blev der lavet en invitation til alle medlemmer af Esbjergs byråd til at komme og se vores skønne by og alle dens velfungerende aktiviteter.

I to timer blev de kørt rundt og kunne de se alt det gode Vejrup har at byde på: bl.a. vores købmandsbutik, landsbyparken, de nye huse der bliver bygget på den nye udstykning, vores flotte skole og ungdomsklubben

Hver gang bakkede alle Vejrups firmaer op, ved at stille på hallens parkeringsplads med deres firmabiler, traktorer og lastbiler. I både skolen og hallen og var der liv og blev der vist rundt.

Mange af byens foreninger var repræsenteret, bl.a. idræt, indoor cycling, ballet, Vejrup Sognearkiv, Vejrup skytteforening, Vejrup Borgerforening, Flittige hænder, de Madglade mænd og VAKS.

Multisalen var pyntet op til fest, ungdomsklubben holdt åben, der blev holdt en tale til politikerne og afslutningsvis sang vi Vejrup sangen med alle dem der mødte op.

Se også: https://arkiv.dk/vis/6759189 og
https://arkiv.dk/vis/7353023
Periode 2015 - 2023
Trykt i medie Jyske Vestkysten/Ugeavisen.
Se på kort
Arkiv Vejrup Sognearkiv

Søg videre i Vejrup Sognearkiv

Top
;