Høng Brugsforening Hovedgaden 16

Nummer B816
Type Billeder
Beskrivelse Høng Brugsforening
Hovedgaden 16
Bemærkning Høng Brugs flager for turisterne.
nu flages derfor turisterne i Høng. Det er Høng Brugsforening, som har taget dette initiativ, og i går gik de norske flag til tops udenfor den store forretning: Dansk, Norsk, Svensk og Finsk i en smuk harmoni af skønne farver.
Vi syntes, det ville pynte på byens gadebillede, og ønsker samtidig at markere, at der også kommer turister til Høng. Derfor besluttede brugsforeningen at sætte flagene op, siger uddeler Ebbe Andersen.
Det ville også være kedeligt, hvis flagstængerne skulle blive liggende uden at være i brug, men nu håber vi samtidig, de får lov at stå i fred for hærværksmagere. De nordiske flag vil kunne ses udenfor brugsen hver dag i hele sommerferien, slutter uddeleren.
Billedtekst: Dannebrug og de tre andre nordiske flag udenfor, Høngbrugs, -et smukt syn, som både turisterne og byens borgere sikkert vil sætte pris på.
Årstal 1972
Dateringsnote 1972
Fotograf Ukendt
Materiale s/h Positiv 11 X 20
Se på kort
Type Sogn (1000-2050)
Enhed Finderup Sogn (Kalundborg Kommune) (1000-2050)
Arkiv Høng Lokalhistoriske Arkiv

Søg videre i Høng Lokalhistoriske Arkiv

Top
;