Bent Elgaard-Nielsen

Nummer B1572
Type Billeder
Beskrivelse Portræt
Bemærkning Karriere:
Født i Aarhus den 12. marts 1931 i Aarhus Sankt Lukas Sogn.
Døbt Bent Elgaard Nielsen. Opvokset i Holme syd for Aarhus.
Startet folkeskole i Holme Skole og afsluttede med Mellemskoleeksamen fra Kragelundskolen.

Stået fire år i lære som maskinarbejder hos A/S Thomas Ths. Sabroe & Co. i Aarhus. Læst til maskinmester på Aarhus Tekniske Skole. Aftjent værnepligt i Søværnet. Startet i DSB rederi 1. oktober 1955 som jun. Mm. (optjening af sejltid, krav 2 år).

Aflagt håndværkerprøven på Københavns Tekniske Skole (krav). Antaget som Mm. asp. i DSB rederi 1957.
Gift med Lis 23. marts 1957, har sammen datteren Dorte født 16. februar 1961.

Ansat i DSB rederi som Mm.1959. Certifikat 1960.
Udnævnt til 1.Mm 1969 (kongelig udnævnelse).
Deltaget i kurser inden for hydraulik, pneumatik, styrkeberegning og elektronik.

Uddannet røgdykker og brandinstruktør på Søværnets havari Skole og medvirket ved opstart af Brandskolen i Korsør.
Deltaget i lederudviklings program med opfølgende kurser. 1978. Medvirkende ved fremstilling af instruktionsmateriale og virket som instruktør ved indsættelse af nybygninger.

Udnævnt til regnskabsførende Skmc. 1982 i M/F Sjælland, og derefter (efter ansøgning) i M/F Pr. Benedikte, M/F Arveprins Knud og fra 1988 M/F Dr. Ingrid. Certifikat som Skmc. uden begrænsninger 1989.

!990 modtager Certifikat fra klassifikationsselskabet Bureau Veritas (tilsyn med og godkendelse af reparationer for Bureau Veritas). Deltager 1992 i et udvælgelsesseminar og indtræder derefter i M/F Dr. Ingrids chefteam som Vhmc, og virker som sådan til pensionering 1998.

1995 udnævnt til ridder af Dannebrogsordnen. Medlem af Korsør Nor Rotary Klub i 25 år. Medlem af Slagelse Smalfilm & Videoklub fra 1972, og formand for samme fra 2009 til ophør 2016.

Efter pensionering ændret navn til Bent Elgaard-Nielsen, årsagen, at vi i DSB rederi var to med navnet B.E. Nielsen, begge Mm. og begge fra 1931, hvorfor mit navn blev Elgaard, og efter 42 år med det navn, var min løsning en bindestreg, da jeg ønskede at holde fast i mit Nielsen.

Følgende forkortelser er benyttet i teksten. Maskinassistent, jun. Mm. -Maskinmester aspirant, Mm asp. - Maskinmester, Mm. - Skibsmaskinmester, Skmc - Vedligeholdelsesmaskinchef, Vhmc.

Arkivarbejde:
Bent Elgaard-Nielsen har været medlem af arbejdsudvalget for Korsør Lokalhistoriske Arkiv siden 2011. Han er bl.a. medansvarlig for registrering og arkivering af film og lyd, hvor han sammen med kollegaen Knud frost har sammensat og udviklet et semi professionelt udstyr til digitalisering af smalfilm.

Arkivet har en meget stor samling smalfilm, som er en arv efter den navnkundige amatørfotograf K. B. Rasmussen.
I mere end 50 år filmede og fotograferede han alt, hvad der rørte sig i Korsør.
Årstal 2005
Fotograf Kenn Hansen
Materiale Digital optagelse
Se på kort
Type Sogn (1000-2050)
Enhed Sankt Pauls Sogn (Slagelse Kommune) (1000-2050)
Arkiv Lokalhistorisk Arkiv for Korsør og Omegn
Top
;