Præstø Amt : Sydsjælland : Stevns:

Nummer D147
Type Bøger
Illustrationer Ja
Forfatter(e) Redaktør Kjeld G Spilcker - Frøken E Andersen og Forfatter H. C. Flintholm
Indholdsnote 1860-1947
Præstø Amt : Sydsjælland : Stevns:
/ lokalhistoriske skildringer /
/ firmaskildringer /
/personalhistoriske skildringer /
-omfattende billedmateriale i s/h-
-324 sider, Odense, 1947.
(trykt i nummererede eksemplarer).

Dette eksemplar nr.532 har tilhørt
"Smeden Chr. Nielsen/Ørslev Smedie"

Holger Munk, Færgegården, Vordingborg er én af medarbejderne.
Bemærkning Firma beskrivelser
Smedemester Børge Andersen, Ornebjerg Smedie s. 79 født 18.06.1921 i Fodby, overtog firmaet i 12.07.1945
Nyråd Smedie v. Peter Christensen, Nyråd s. 83 f. 06.04.1848.Smedien oprettet 01.05.1878 af Faderen Otto Christensen. Peter overtager i 1912
Mekaniker Fritz Ellevang, Ørslev s. 85 f. 28.02.1909 i Røstofte
Møbelfabrikant H. V. Hansen, Ørslev – Hans Valdemar f. 13.12.1896 Overtog Ørslev Møbelfabrik 1930
Planteskoleejer Karl Gustav Hansen, Ørslev s. 95 f. 02.11.1898 i Ørslev, startet ca. 1923
Bagermester Carl Johannes Hansen, Ørslev s. 97, f. 23.01.1906 i Udby, Forretningen grundlagt 1934, lejede butikken 01.05.1939
Købmand Erik Bakke Hansen, Ørslev s. 97 f. 20.04.1905 i Fensmark, overtog i 1930. Butikken grundlagt 1920 af Søvndal Petersen
Nyråd Savværk s. 98, Indehaver Fr. Chr. Hansen, f. 04.04.1881 i Kalvehave, nedsatte sig som Tømrer i 1904, i 1913 indrettede han savværk
Værktøjsfabrikant H.P. Jensen, Ørslev s. 102, f. 07.05.1907 i Gunderslev. Firmaet grundlagt af P. Ellevang 1922, H.P. Overtog 01.07.1941
Bagermester Johs Nielsen og Søn, Nyråd s. 112
Smedemester Vald. C. Nielsen Ørslev s. 113
Stensved Maskinværksted v. P. Lynghøj Olsen
Tømrermester H. P. Rasmussen, Ørslev s. 117
Masnedsund Brødfabrik v. H. Rasmussen, Masnedsund s 125
Gårdejer Knud Sigurd Ferdinand Apel, Bakkebølle s. 130
Gårdejer Ejner Andersen, Bakkegård, Kastrup s. 131 (ingen beskrivelse)
Gårdejer Chr. Andersen ”Skovfryd”, Stuby Langet s. 132
Forpagter Jens Peter Andersen, Pilegård, Grumløse s. 135
Gårdejer Hans Albrechtsen, St. Skovgård, Udby s. 135
Gårdejer Otto Harald Bach, Svalekær, Ørslev s. 140
Gårdejer Johs. Andersen, Skjoldborggård, Udby s. 141
Gårdejer Aksel Ingemann Andersen, Fuglegården, Bakkebølle s. 142
Gårdejer Poul Bendtsen, ”Bjergemarken” Vordingborg s. 142
Gårdejer Henning Carstensen, Askehavegård, Bakkebølle s. 145
Gårdejer Hans Poul Frede Carstensen, Bakkebølle s. 145
Parcellist Hans Peter Christoffersen, Mosely, Stuby Langet s. 146
Forpagter Holger Caspersen, Christiansminde, Ørslev s. 146
Parcellist Aksel Christian Christoffersen, Birkely, Stuby Langet s 150
Gårdejer Rasmus Peder Christensen, Jonsholm, Nyråd s. 152
Gårdejer Halfdan Eenberg, Trudshøjgård, Skallerup s. 155
Gårdejer Arthur Christian Frimann, Bøgely, Stuby Langet s. 157
Gårdejer Freddy Hemmingsen, Pasmergård, Udby s. 159
Gårdejer Anton Hansen, Kriggård, Ørslev, s. 163
Proprietær L. P. H. Høy, St. Masnedøgård, Masnedø, s.164
Gårdejer H. Foged Hansen, Jægergården, Ørslev s. 169
Gårdejer Hans P. Hansen, Korsgård, Ørslev s. 171
Gårdejer Carl Asmus Hansen, Røjlegård, Stuby Langet, s. 175
Gårdejer Hans Jeppe Hansen, Hjørnehøjgård, Ornebjerg, s. 182
Gårdejer Hans Frederik Hansen, Stagegård, Bakkebølle, s. 183
Gårdejer Niels Hansen, Klintenæs, Bakkebølle, s. 183
Gårdejerske Hansigne Hansen, Strandgården, Stuby, s. 186
Gårdejer Frants Harald Koch Jeppesen, Vintersbøllegård, Vintersbølle s. 195
Gårdejer Jens Chr. Jensen, Fiskebækgård, Ørslev (ingen tekst), s. 196
Gårdejer Svend Aage Jensen, Kjølholm, Nyråd s. 197
Gårdejer Johannes Kristian Jakobsen, Kærgård, Stuby Langet, s. 204
Gårdejer Charles Jensen, Stentegård, Udby s. 209
Gårdejer, Sognefoged Carl Jensen, Lillevang, Ørslev (udstykket fra Lillevangsgård) s. 211
Forpagter Niels Christian Jørgensen, Stuby Langet, s. 213
Gårdejer Harald Jensen, Rosnæsgård, Bakkebølle, s. 221
Gårdejer Johannes Larsen, Bakkegård, Ørslev, s. 232
Gårdejer Aage Larsen, Rynkebjerggård, Ørslev, s. 240
Gårdejer Anders Johannes Lars, Strandgård, Bakkebølle, s. 241
Gårdejer Hans Peter Mortensen, Kildegård, Nyråd, s. 243
Gårdejer Johs. Markersen, Østerskovgård, Skallerup
Gårdejer Fritz Marding, Fæbylille, Fæby
Gårdejer Jørgen Skovgård Nielsen, Dyssegård, Ørslev, s. 261
Gårdejer Laurits Nielsen, Svingkærgård, Ørslev, s. 264
Gårdejer H. A. Nielsen, Bøgholt, Kastrup, s. 265
Gårdejerske Enkefru Jenny Olsen, Lindholm, Ørslev, s.270
Gårdejer Oluf Olsen, Lunegård, Kastrup, s. 273
Gårdejer Marius Pallisgård, Kirkebjerggård, Ørslev s. 277
Gårdejer Oluf Petersen, Vestergård, Ørslev, s. 281
Gårdejer Freder Peder Pedersen, Diersdal, Bakkebølle, s. 286
Forpagter Henry Petersen, Lykkesholm, Grumløse Overdrev, s. 288
Gårdejer Magnus Petersen, Ellevang, Neder Vindinge, s. 292
Gårdejer Vilhelm Rasmussen, Bakkebølle, s. 303
Gårdejer Karl Rasmussen, Højgård, Bakkebølle, s. 303
Gårdejer Erik Svendsen, Søndergård, Ørslev, s. 310
Gårdejer Sigurd Stavnsbjerg, Egebjerggård, Skallerup, s. 311
Gårdejer Niels Sørensen, Bregnebjerg, Udby, s. 312
Gårdejer Einer Sørensen, Kildevang, Ornebjerg, s. 312
Gårdejer Hans Peter Mortensen, Kildegård, Nyråd, s. 324
Gårdejer Hans Olsen, Vildersbøl??, Ørslev (ingen Tekst), s. 321
Årstal 1947
Se på kort
Type Amt (1000-2006)
Enhed Præstø Amt (1803-1970)
Arkiv Vordingborg Lokalhistoriske Arkiv

Søg videre i Vordingborg Lokalhistoriske Arkiv

Top
;