Aalborg Boldspilklub (AaB). Træner Sepp Piontek. År 1995

Nummer B18944
Type Billeder
Beskrivelse Aalborg Boldspilklub. Sepp Piontek, var træner i AaB i 1995-1996. Coco Cola Ligaen. Han blev fyret ved sæsonens udgang under stor opstandelse.
Han var cheftræner under Champions League kampagnen i efteråret 1995, hvor AaB kom med efter en sag mod det ukrainske hold Dynamo Kyiv om nogle pelshuer, der blev givet som bestikkelse af dommeren.

Josef Emanuel Hubertus Piontek, bedst kendt som Sepp Piontek er født den 5. marts 1940 i Breslau.
Sepp spillede i perioden 1963 til 1972 i alt 203 Bundesliga-kampe for SV Werder Bremen og 6 kampe på det vesttyske landshold. Siden blev han træner for først SV Werder Bremen og senere for Fortuna Düsseldorf og FC St. Pauli.
I 1979 blev han træner for det danske landshold efter at have været landstræner for Haiti. Han besad stillingen igennem 115 landskampe indtil 1990. Denne periode er blevet kendt som et vendepunkt i dansk fodbold, og Sepp Piontek er tilskrevet en stor del af æren for den genrejsning af dansk fodbold, der kulminerede med sejren ved EM i 1992. I 1983 blev han kåret til Årets Træner i Danmark.
Senere blev han landstræner for Tyrkiet hvorefter han i perioden 1. juli 1995-30. maj 1996 først var træner for AaB og senere i en periode træner for Silkeborg IF. Sepp Piontek har endvidere været landstræner for det grønlandske fodboldlandshold.
Sepp Piontek har som en ud af kun fem trænere formået at kvalificere det danske herrelandshold til en VM-slutrunde.
Årstal 1995
Fotograf Kaj Holm Jensen
Størrelse 17x11,5 cm
Materiale farve positiv
Arkiv SIFA Idrætshistorisk Samling

Søg videre i SIFA Idrætshistorisk Samling

Top
;