En Saltum-familie under 2. Verdenskrig.

Nummer U2246
Type Aviser og artikler
Illustrationer Nej
Forfatter(e) Thomas Hasselriis
Indholdsnote Saltum Forsamlingshus, Saltum Kro, Egnssamlingens mødehus - beliggende mellem Nørgaards Bageri og Bindestuen.
Under 2. Verdenskrig var barakken bag Nørgaards Bageri sammen med Forsamlingshuset taget i brug af tyskerne.
Efter krigen husede forsamlingshuset tyske flygtninge.
Familien Pedersen boede under 2. Verdenskrig i Saltum.
Fru Pedersen strikkede meget - gerne med strikkemaskine.
Strikkede for folk, der kom med deres garn.
Desuden var hun kogekone ved familiefester.
Tyskerne henvendte sig for at høre, om hun - mod betaling - ville lave mad til de tyske soldater i forsamlingshuset.
Hun sagde nej tak til tilbuddet.
Da hr. Pedersen blev arbejdsløs, og ikke ville arbejde for tyskerne på f.eks. flyvepladsen i Aalborg, accepterede hun tilbuddet om at lave mad til soldaterne i forsamlingshusets køkken.
Sammen med Pedersens børn, Karen og Villy, besøgte Thomas Hasselriis (forfatteren til denne historie) ofte "Mutter in der Küche". De fik ofte fyldt lommer og tasker, uden at vagten undersøgte dem.
Kunne de have smuglet bomber ind?
Mod slutningen af krigen flyttede familien Pedersen til Aalborg.
Var de bange for repressalier fra Saltum-borgerne, fordi fru Pedersen havde arbejdet og lavet mad for tyskerne?
Saltum-borgerne ville næppe have reageret sådan.
Efter krigen måtte mange dog stå til regnskab for fraternisering med fjenden - småt som stort. Det kunne være arbejde for tyskerne eller salg af varer (grøntsager eller andet) til dem.
Periode 1940 - 1950
Dateringsnote Årsskrift 2018
Trykt i medie Egnssamlingen 2018.
Arkiv Egnssamlingen, Saltum

Kilder (1)

Top
;