Aalborg Boldspilklub (AaB). Debutant Mogens Jørgensen. År 1978.

Nummer B16428
Type Billeder
Beskrivelse Aalborg Boldspilklub. Mogens Jørgensen har en lidt broget fortid, og en nutid som reporter ved TV Nord lokalredaktion i Aabybro. Efter nogen flakken rundt endte han på den rigtige hylde.
I 1978 var han i AaB og havde planer om at blive konstabel ved kasernen i Nr. Uttrup.
Han var centerforward for AaB i 1978, men i hård konkurrence med Mogens Jespersen. Mogens kom senere til Ikast og Nørresundby, og han tog desuden en tur til Norge i 1980.
Han var med, da AaB sikrede sig oprykning til landets bedste række, 1. division i 1986, og mener selv, at han burde have haft en assist til sejrsmålet, der blev scoret af Henrik Andersen, der afløste Mogens Jørgensen på Svendborg Stadion.
I vinteren brækkede Mogens benet i en indendørsturnering i Aabybro, og benyttede skaden til at stoppe som aktiv fodboldspiller.

Født 9. oktober 1956.
Bemærkning Spilleralbum A223/171.
Årstal 1978
Fotograf Ukendt
Materiale s/h positiv
Arkiv SIFA Idrætshistorisk Samling

Søg videre i SIFA Idrætshistorisk Samling

Top
;