Nyt Liv ( eller død) i det tidligere Friis & Co Haunted Park Flytter til Kauslunde Den hjemsøgte park er flyttet til nye, skræmmende omgivelser AF: ANJA LIMKILDE Fyens stiftstidende. Publiceret 10. oktober 2018 kl. 19:26.

Nummer S91
Type Billeder
Bemærkning 10. oktober 2018
Et gammelt, forladt savværk lyder som en perfekt ramme for en skræmmende halloween-oplevelse. Efter 10 år på Sydfyn er Haunted Park vokset ud af de lokale omgivelser og ind i savværket tæt ved Middelfart og motorvej.
Patienter med forvredne ansigter træder ud af skyggerne. Klovne med malede ansigter, underligt hår og uhyggelig mimik tager imod, når man endelig kommer ud af sindssygehospitalet. Og på den anden side af cirkusset fra helvede træder man ind i et univers bygget over gyserfilmene "Saw".
Det sidste måske fordi Haunted Park, som oktober-forlystelsen hedder, er flyttet ind i et forladt savværk i Kauslunde i år. Her har de frivillige bag halloween-gysene opbygget dunkle og skræmmende kulisser til et univers af uhygge, der er langt større end sindssygehospitalet, klovnene og Saw-filmene. Men der skal jo ikke afsløres for meget på forhånd.
- Vi har 150 skræmmere fordelt over tre indgange med flere labyrinter i hver. Og som noget nyt i år har vi et hjemsøgt House, som ligner en helt almindelig bolig udefra, men som bestemt ikke er det, når man kommer ind. Der er ikke noget lys, kun lyde, og man får lov til at gå ind to ad gangen med en lommelygte, fortæller Allan Rosdal, der er hovedansvarlig for Haunted Park.
Der er 150 skræmmere som ham her til at sætte gys og gru på efterårsferien i Haunted Park i Kauslunde.
Periode 2017 - 2020
Fotograf Haunted Park
Materiale digital optagelse
Se på kort
Arkiv Kauslunde-Gamborg lokalhistoriske Arkiv

Yderligere indhold

1 Haunted Park
Top
;