Unnerup Mølle, Unnerup

Nummer A552
Type Arkivalier
Arkivskaber Unnerup Mølle, Unnerup
Beskrivelse Erhverv
Bemærkning Opført 28-11-1802

I 1862 købte løjtnant A.P.C. Abrahams af cand phil. Jonas Rundin, matr.nr. 4 Unnerup, Espegård og 6 og 10, Unnerup Mølle, matr.nr. 19 a Vejby, arvefæstegården Ågård, samt matr.nr. 1 Kolsbæk by tilsammen (undt. 13 tdr, 7 skp. hartkorn og oprettede Unnerupgård.

I 1873 solgte Abrahams Unnerupgård til cand.phil. Erik Chr. Nicolaus Kock.
(Frederiksborg Amts Landboforening, 1943)

Den svenske stubmølle i Unnerup

I 1700-tallet var en møller på landet i virkeligheden kongelig embedsmand og tituleredes Seigneur. Efterhånden blev møllerne rundt omkring selvejere. De købte møllerne af staten. En af de møller, som blev solgt, var Unnerup Mølle ved Helsinge. Den blev overtaget af kammerråd Lorenzen i Helsinge med alle rettigheder og forpligtelser. En af disse var, at ejeren skulle holde en første klasses orne til bedækning af kundernes grisesøer - dog mod betaling. Hver gård i sognet måtte honorere mølleren med en skæppe havre for ornens ydelser - ikke pr. gang, men om året. Da Møllen havde en god søgning, købte Kammerråden den svenske stubmølle, der stod ved Hillerød og flyttede den til Unnerup. Der var nu to møller på samme ejendom. Stubmøllen var blevet bygget i Skåne i 1777 af Per Larsson, og senere kom den til Fauerholm, en af kongens gårde ved Hillerød.

Kammerråd Lorenzen var en af Helsinges matadorer. Han var købmand, brændevinsbrænder, kromand og holdt "drankerstald". Nogle år efter overtagelsen af gård og mølle i Unnerup solgte han dem til Niels Jonas Rundin, der kort forinden var blevet gift med møllerens datter, Christiane Caroline Jensen.
Om, det var fordi, han vidste, at staten ville ophæve møllernes privilegier så den ene konkurrencemølle efter den anden ville skyde op vides ikke - Men den 1. januar 1862 blev møllenæringen givet fri.
Samme år købte løjtnant Peter Abrahams kun 23 år gammel møllegården med 170 tdr. land, to møller og bageri af proprietær Niels Jonas Rundin. Han var også en af Helsinges helt store mænd.

Da der efter mølletvangens ophævelse 1. januar 1853 (efter kongelig forordning af 21. november 1852) blev bygget møller flere steder i omegnen, blev det urentabelt med to møller i Unnerup. Abrahams nedtog stubmøllen og byggede den op ved Korsvejen på Holløse Mark. Her fungerede den frem til 1919, hvor den blev opkøbt af den norske kunstmaler Kristoffer Sinding-Larsen og hans danskfødte frue.

Møllebygger Jensen fra Fredensborg og Jens Nielsen, Holløse Bredding flyttede den til Tisvildeleje i 1920, hvor den blev indrettet til sommerbeboelse.
I nederste etage blev der lavet atelier og i sommeren 1921 afholdtets en maleriudstilling med billeder af bl.a. komponisten Christian Sinding, Moissi og af H. P. Hanssen-Nørremølle. På første sal var der spisestue og soveværelse og oppe i "hatten", børneværelse.


Gammel EDB A 124
Liste over ejere/forpagtere/bagere (1814 - 1953) lb. 2
Unnerup (Vejby sogn)
Journalnummer:
1984/258
1994/1062
2002/53

Matrikel: Unnerup 005c
Mølle: Unnerup Mølle Stubmølle
Periode 1803 - 1996
Se på kort
Arkiv Gribskov Arkiv

Yderligere indhold

2 1803 - Medlemsrelateret materiale
4 1996 - Personlige dokumenter
5-8 1886-1917 - Regnskabsmateriale
3 1943 - Ejendomsdokumenter
1,9 u. år - Diverse andet
Top
;