Dåse fra Korsør Margarinefabrik.

Nummer D2394
Type Øvrige samlinger
Beskrivelse Dansk dåse.
Dåsen er blå med en løve afbilledet på låget.
På siderne står:
"Løve Vegetabil Margarine"
"Korsør"
Det har været tiltænkt af dåsen kunne bruges som madkasse.
Bemærkning Korsør Margarinefabrik:
Korsør Margarinefabrik blev grundlagt i 1890 af landmand og brygger Thorvald Pedersen, teglværksejer Valdemar Kähler samt brødrene Hans og Thorvald Rasmussen.
Det var Thorvald Pedersen som startede margarinedrømmen. I 1877 overtog Thorvald Pedersen driften af gården ”Kongegaarden” i Korsør efter sin far. Thorvald Pedersen var landbrugsuddannet, men havde også suppleret uddannelsen med studier i Skotland. På Kongegaarden etablerede han både et mejeri og et bryggeri.
I 1880´erne opstod der en landsdækkende debat om margarinefremstillingen, og i den forbindelse tog Thorvald Pedersen initiativ til at opstarte en margarinefabrik sammen med Valdemar Kähler og brødrene Rasmussen.
På fabrikken stod Thorvald Rasmusssen for salget og Thorvald Pederen stod for produktionen.
Thorvald Pedersen udviklede margarinefabrikken med de nyeste ideer indenfor margerinefremstilling, og fra kun at have en ansat, ud over Thorvald Pedersen, voksede fabrikken til at blive en af landets største margarinefabrikker.
Korsør margarine blev kendt under navnet ”Løve Margarine”.
Thorvald Pedersen overdrog driften ef Kongegaarden til sønnen, så han selv kunne koncentrere sig om fabrikken. Med tiden blev mejeriet ligeledes bortforpagtet og bryggeriet nedlagt.
Fabrikken blev omdannet til at aktieselskab i 1906 under navnet Korsør Margarinefabrik ℁.
I 1929 blev fabrikken solgt til Van den Bergh & Jurgens, som fortsatte produktionen i Korsør. I 1949 blev produktionen samlet i Sønderborg og fabrikken i Korsør havde produceret sin sidste OMA margarine.
Periode 1900 - 1950
Størrelse 4,5*12,5*8,5 cm
Materiale Metal
Arkiv Ehlers Samlingen
Top
;