Poul Winther, Uden titel, granit, vandkunst, 1996. Foran Jernbanegade 10, Vrå.

Nummer B1048
Type Billeder
Beskrivelse Poul Winther, Uden titel, granit, vandkunst, 1996.
Foran Jernbanegade 10, Vrå.
Bemærkning WINTHER, POUL, f. 1939
Selvlært som kunstner under vejledning af maleren Karl Bovin og maleren og billedhuggeren Svend Wiig Hansen. Poul Winther har skabt en række skulpturer i sten og træ. Værkerne er ofte inspireret af materialer, fundet på stranden ved Skagen, men kan også være større fragmenter af f.eks. oplagte fiskekuttere.

Poul Winther blev medlem af Vrå-udstillingen i 1965, og hans værker kan ses på Vendsyssel Kunstmuseum og i Kunstbygningen i Vrå.

Den store natursten er kun ganske lidt forarbejdet og fremstår som hentet direkte op af den rige muld omkring Vrå.

Vandkunsten var en gave til byen fra Sparekassen for Vrå og Omegn, og mon ikke der også er tænkt på det signal om soliditet og uforanderlighed, som gerne skulle forbindes med pengeinstituttet?

Ejer:
Vrå by / Hjørring Kommune, gave 1996 fra Sparekassen for Vrå og Omegn i anledning af sparekassens 125 års jubilæum.
Årstal 2009
Dateringsnote G

15/6-2009
Fotograf Anne Lie Stokbro
Materiale digital optagelse
Se på kort
Arkiv Historisk Arkiv Hjørring
Top
;