Ca. 100 mennesker deltog i UNICEF-march i Holbæk. Her ses et par af de yngste.

Nummer B12154
Type Billeder
Beskrivelse Ca. 100 mennesker
deltog i UNICEF-march i Holbæk.
Her ses et par af de yngste.
Bemærkning UNICEF er verdens største humanitære børneorganisation. Vi arbejder med langsigtede udviklingsprojekter og nødhjælp i 156 lande.
FN oprettede UNICEF i 1946 med det formål at hjælpe syge og sultende børn efter 2. Verdenskrig. I 1953 fik UNICEF status som FNs børnefond med udviklingshjælp til verdens børn som sit arbejdsområde. I dag er UNICEF verdens mest indflydelsesrige børneorganisation.

UNICEF har stor gennemslagskraft og samarbejder med beslutningstagere lige fra de enkelte landes regeringer til lokale græsrødder. Det gør os til en helt unik organisation blandt verdens andre børneorganisationer.

UNICEF får ingen økonomisk støtte fra FN. Vores arbejde er udelukkende betalt af frivillige bidrag fra regeringer og private.

UNICEF arbejder ud fra princippet om hjælp til selvhjælp. Når vi går ind i et projekt, forpligter landets regering til sig at skyde penge i det. Det praktiske arbejde udføres så vidt muligt af den lokale befolkning, som også uddannes til at køre projektet videre. Det betyder, at en krone til UNICEFs arbejde i virkeligheden bliver til mellem to og tre kroner i hjælp.

Læs mere om UNICEF på vores internationale hjemmeside www.unicef.org
Her finder du også Supply Division, der sender hjælpen ud til verdens børn fra lageret i Københavns Frihavn.

Kilde: http://unicef.dk/om-unicef-0
Årstal 1975
Dateringsnote 12.06.1975
Fotograf Steen Rasmussen
Størrelse 13 x 18
Materiale S/h positiv:
Arkiv Holbæk Stadsarkiv

Søg videre i Holbæk Stadsarkiv

Top
;