Marie & Jens Jensen, Jonstrup med deres store børneflok. Billedet er taget ved deres sølv- bryllup 03.05.1945. Parret var alle de år, de boede i Jonstrup fodermesterfolk hos Eng- berg. De boede i et lille hus, der hørte til gården.

Nummer B7647
Type Billeder
Beskrivelse
Marie & Jens Jensen, Jonstrup med
deres store børneflok.

Billedet er taget ved deres sølv-
bryllup 03.05.1945.

Parret var alle de år, de boede i
Jonstrup fodermesterfolk hos Eng-
berg. De boede i et lille hus, der
hørte til gården.
Bemærkning Jens Jensen: f. 03.05.1896 i Nakke v. Rørvig, d. 23.03.1970 i Helsinge.
Marie Jensen: f. 16.03.1898 på Odden, d.
18.11.1969 i Helsinge.
Yvonne: f. 19.06.1920.
Arnold: f. 06.08.1921.
Eigil: f. 03.04.1923.
Sonja: f. 08.10.1924.
Irene: f. 23.01.1927.
Vera: f. 14.02.1928.
Aase: f. 30.08.1929.
Vilfred: f. 26.12.1930.
Ruth: f. 25.01.1933.
Elva: f. 05.07.1934.
Britta: f. 07.10.1936.
Ina: f. 21.10.1938.
Keld: f. 27.07.1941.
Årstal 1945
Dateringsnote 03.05.1945
Fotograf Ukendt
Materiale scannet
Arkiv Holbæk-Arkiverne / Tølløse Lokalarkiv
Top
;