Filtrering
34 resultater

Periode
Fra
Til
Type
Arkiv
Geografi
Generelt
Vis kun med billeder
Vis kun med filmklip
Vis kun med lydklip
Vis kun med kilder
Vis kun med geo-tag
Dine valg
Høng Lokalhistoriske Arkiv
Side 1 af 2
1939

Anders Jørgensen

1988

Aage Jørgensen

- 2011

Aage Jørgensen Høng / Løve

1980 - 2000

Aage Jørgensen

1988

Aage Jørgensen

1930 - 1940

Familien Jørgen Peder Jørgensen

1000

Valg i Løve. 1.Aage Jørgensen. 2.Ole Hedelund Andersen.

1000

Valg i Løve. 1. Aage Jørgensen. 2. Ole Hedelund Andersen. 3. Erling Nielsen,socialinspektør.

1925

Høng Højskole, 1925 Marie Jørgensen Kamilla Munk Jens Peter Jensen Anna Jensen Anna Jørgensen Thormod Jørgensen Helga Henriksen Ingeborg Munk Karsten Munk Einer Munk Oluf Bertolt Ebbe Munk

1908 - 1910

Familien Jørgen Peder Jørgensen ved ejendommen Torpevej 5

1942

Høng Realskole

1985 - 1995

Drabary sangkor

1950 - 1962

Foto af bestyrelsen for "Metal" - Høng afdelingen - fra før 1969

1969

Høng amatørteater

1911 - 1966

Høng højskole Høng Husmandsskole.

1985 - 1990

Dra-ba-ry ved Byfest

1945

Modstandsbevægelsen 1. Mogensen (generalen) 2. Erik Nielsen 3. Ingeniør Larsen 4. Tage Frederiksen 5. Vestborg 6. Ernst Petersen 7. 8. Markredit Hansen (grækeren) 9. Hans Chr. Pedersen 10. Wulff 11. Harry Hansen 12. Hoffmeier se F7

1981

Høng bibliotek Lokalhistorisk Forening

1940

Konfirmation, Gierslev. Pastor A. B. Gunnersø med konfirmanderne fra Gierslev,oktober 1940.

1925

Høng Højskole Sommeren 1925 med 61 prs. 1. Johanne Jørgensen 2. Mary Jensen 3.Olga Nielsen 4. Anna Olsen 5. Mary Rasmussen 6. Andrea Vange 7. Gunhild Lysgaard 8. Marie Christensen 9. Birgitte Jensen 10. Ellen Ipsen 11. Inger Sørensen

1950

Konfirmander Gierslev

1930

Folkedans Løve 1. Hansen, Knud Hjort, Toelstang 2. Hansen, Gustav, Tunbjerggård, Løve Mark 3. Madsen, Peder, Slagelse 4. Jørgensen, Knud, Løve, Født på Erland Nielsens gård, (gierslev- vej 6) 5. Jensen, Ejnar, Gartnervej, Løve gift med Sigrid Jen

1978

H.H.H.I.F. Nytårsfest 1978.

1950

Høng Mellem-og realskole 1950. 1.Gunnar Thaarup.(elektriker Thaarup Dianalund) 2.Arne Hansen(gårdejer,Gierslev, sekretær for Prinsesse Benedicte) 3.Otto Hansen(købmand,Høng) 4.Jørgen Nielsen(skomager,Ruds Vedby 5.Kurt Frederiksen (husmand Syvbæk)

1948

Konfirmation i Finderup.1948 Pastor H.O.Larsen 3.Kurt Frederiksen (husmand i Syvbæk 4.Jørgen Gabe (gårdejer i Gierslev) 5.Jørgen Jensen (købmand J.Rye) 6.Otto Hansen(købmand Hansen,Høng) 7. Kurt Christensen (Københavner- gården, Torpevejen) 8. Jør

1942

Sølvbryllup hos Førstelærer Chr. Fr. Poulsen, Tjørnelunde kommune- skole og fru Dorit Gyde Poulsen

1920

Vester Løve skole

1935 - 1936

Gymnastik i forsamlingshuset i Tjørnelunde.

1942 - 1943

Høng Husmandsskole Elevhold 1942-43

1956 - 1961

Det lokale civilforsvar i Gierslev kommune

1 2
    Top