Filtrering
11 resultater

Periode
Fra
Til
Type
Arkiv
Geografi
Generelt
Vis kun med billeder
Vis kun med filmklip
Vis kun med lydklip
Vis kun med kilder
Vis kun med geo-tag
Dine valg
Frederikshavn Stadsarkiv
Side 1 af 1
1903 - 1974

Køb og salg af Flade under Frederikshavn Købstads jorder.

1944 - 1974

Klager og sager vedrørende sivebrønde og afløbsforhold i Frederikshavn og omegn.

1941 - 1971

Deklarationer, servitutter, pantebreve og skadesløsbreve vedrørende Frederikshavn Købstad, Flade og øvrige ejerlaug.

1944 - 1974

Opførelse af Fr.havn politigård og vedtægter for politiet. Ansøgning, tilladelse, opstilling og salg af levnedsmidler. Anlæggelse af parkeringspladser og opstilling af telefonboks og reklameskilt. Folkeregistrering af personer i Frederikshavn Kommune.

1903 - 1974

Huslejenævnssager anbragt alfabetisk efter adresser

1942 - 1974

Sundhedskontrol med levnedsmidler, mælk, bagerforretninger, fiskeforretninger og slagterforretninger.

1 - 1970

Salg af bl.a. Flade parceller under Frederikshavn Købstads markjorder og modtaget arv og gave.

1 - 1970

Klager over det offentlige sundhedsvæsen, tilladelser til indretning af frisør- og barbersaloner. Sager vedr. sundhedskommissionen og sundhedsvæsen. Ansøgninger til og produktion af fiskeprodukter og minkfoder.

1937 - 1970

Klager over renholdelsen herunder renovationsvæsen, lossepladser og sanitære installationer.

1935 - 1975

Ansøgning om dispensation fra bygningsvedtægten og sundhedsvedtægten, inddelt efter matrikelnr.Frederikshavn Købstads markjorder, Bangsbo og Flade

1942 - 1975

DK. 351.778.532.1 statslån til boligbyggeri. Flade

1
    Top